Senor Frogs Mavi Tur Tarihçesi

Ttarihçeeknemiz M.S . 14. yüzyıl başlarında tasarlanmış ancak inşaası için gerekli teknoloji o zamanlar henüz geliştirilemediği için taslaklar meçhul bir yere gömülerek yüz yıllarca saklanmıştır. M.S. 16. yüzyılda ise dönemin Kekova Dükü yaptığı bir kazıda ele geçirdiği bu taslaklardan hiçbir şey anlamadığından kendi B Planını uygulayarak, çizimleri Ceneviz Kontuna 200 bronz coin karşılığında satmıştır. Bu arada Osmanlı Yeniçerileri 'Allah Allah' sesleriyle Anadolu topraklarında savaşa savaşa, ilerleye ilerleye sonunda sıcak denizlere yani, Akdenize inmeye becermişlerdi. Bu büyük zaferi Akdenizin el değmemiş ıssız kumsallarında kutlayan, o günkü padişahımız efendimiz Ceneviz Kontu şerefine soğuk bir cola-turka açarak hem serinlemiş, hemde Cola-Turka-Beşiktaş ile Cafe-Crown-Galatasaray arasındakifunny mavitur rekabetin de fitilini tutuşturmuştur. Teknemizin makus talihi rihter ölçeğine göre 7.6 şiddetindeki Okinikikazo depremiyle birlikte değişmiştir. Deprem sonrası oluşan tsunami dalgalarının işlemediği bir tekne imalatı fikri hemen oracıkta yeşermiş ve daha sonra Japonların keşfi bu dalga ve su geçirmez tekne imalatı için araştırmalar başlamıştır. Ceneviz Kontu'nun ilk duyduğunda siz ''dalga mı geçiyorsunuz'' diye tepki gösterdiği, ancak daha sonraları alıştığı bu fikre kendide ikna olmuş, açılan ihaleye katılmış ve teknemi-yap-işlet-devret modeliyle kazanmıştır. Bunu üzerine yüzyıllar önce satın alınan taslak ve planlardan bir tekne oluşturmak için usta arayışı başlamıştır. Ensonunda Bodrumlu meçhul marangoz Nurettin ustanın kapısı çalınmıştır. Nurettin usta her ne kadar mütevazi bir boğaz manzaralı villada ikamet etmekte ise de, ruhunun derinliklerinde tam olarak bu Ne-idüğü Meçhul Yüzen Cisimleri yani namı diğer U.S.O. ları (Un-identifed Swimming Objects) keşfetme arzusuyla yanıp tutuşmaktaymış. Dönemin tüm imkansızlıklarına rağmen ve yıllar süren uğraşlar neticesinde hali hazırda dillere destan ve meşhur Senor Frog's sonunda imal edilmiştir.

Diğer taraftan Maya kaynaklarına göre adına mavi tur, mavi yolculuk, mavitur, ve maviyolculuk gibi farklı dillere çevirisi yapılagelen bu turlar Senor Frog's suya indirilmesiyle başlamıştır. Sonraki yılda Yucatan Penisula'da yaşanan etnik ve politik çalkantıların yaydığı ekonomik kriz dalgalarının Senor Frog'sa ulaşması nedeniyle çok fazla tur yapamayarak tersaneye geri çekilmiştir. Nurettin Ustanın kendi yetiştirdiği ve işten çıkardığı çırağı şerefli babanın oğlu Şerefsiz Sefer ustasının boynuzunu geçmek arzusuyla teknemizin tadilat işine atlayarak, teknemizi kendine has göt-ik dizaynında tadil etmiştir. Haliyle bu şeklini hiç kimse beğenmediğinden kaybolan bir sezon daha minderlerde pek varlık gösteremeden tamamlanmıştır.

Teknemizin ergenlik yılları yurtdışı limanlarda Frogging yaparak geçmiştir. Her limanda bir Frog dönemi uzun yıllar devam etmiştir sonunda Akdenizi bir Senor Frog's gölü haline getirmeyi başaran Teknemiz sonunda yıpranarak yorgun düşmüştür. Ancak tarihçilerin bu konuda tam olarak anlaştıklarını söylemek mümkün değildir. Turizmde yaşandığı söylenen patlama ve Senora Frog's misafirlerinin bitmek tükenmek bilmeyen taleplerine daha iyi cevap verebilmek için geçen seneyi dinlenerek geçiren teknemiz baştan-kıça yenilenerek tekrar mavi sulara atılmıştır. Seferlere yeniden başlamamıza yardımcı olan (onurlu aile çocuğu tersaneci Kara Murat hariç) herkese emeği geçsin, geçmesin ve özellikle de siz bu satırları okuyanımıza hala sıkılmadığınız ve okumaya devam ettiğiniz için teşekkürü borç biliriz.