Mavi Tur Hazırlığı

Öncelikle ufak bir valizi tercih etmeniz özellikle önerilir, bu şekilde eşyalarınızı taşımak ve kabine yerleşmek bakımından daha çok rahat edersiniz. Sizinde bildiğiniz gibi mavi tur spor kıyafetlerin giyildiği, katılanların kendilerini rahat hissettikleri bir ortamda geçmektedir. Özellikle yolculuk için yapacağınız hazırlıklarda bu detayı unutmamalısınız.

Daha önce farklı rotalarda mavi tur deneyimi olan misafirlerimiz edindikleri tecrübelere uygun eşya ve ekipmanlar konusunda bilgi sahibi olmuşlardır. Bunlara ilave olarak farklı güzergahların konaklama koşlullarına bağlı ilave gereksinimler olabilmektedir.

  • Diğer alternatif tatil önerileri ile kıyaslandığında mavi tur fiyatları olarak daha ucuz tatil imkanı sağladığından yanınıza fazla para almanıza gerek yoktur. Gezi süresince tekneden ayrılmaya ve alışveriş yapmaya gerek bulunmamaktadır. Ekmek gazete gibi günlük ihtiyaçları teknelere taşıyan küçük motorlardan alınabilecek ihtiyaçların dışındaki herşey zaten tur öncesi tedarik edilmiş bulunmaktadır.
  • Değerli ziynet eşyalarınızı yanınızda taşımanız için mavi tur uygun bir ortam değildir. Ancak kaybolmasından endişe duyacağınız bu tür eşyalarınızı tura çıktığınız kaptana teslim edebilirsiniz., veya gulet kiralama yaptığınız firma yetkilisine bırakmanız daha doğru olur.
  • Genel olarak haftalık tur rotaları ancak günde en az 3 koy değiştirilerek tamamlandığından mavitur esnasındaki koy değiştirmelerinde güvertede bıraktığınız eşyalarınızın rüzgardan uçacağı ihtimalini unutmayın. Ayrıca seyir esnasında sakin gibi de gözükse bile deniz her an bir sürpriz yapabilir. Bu nedenle güvertelerde serili olan yan filelere eşyalarınızı bağlıyabilirsiniz.
  • Seçtiğiniz mavi tur sezonuna bağlı olarak gece serinliğini göz önünde bulundurun, sezonun belli günleri fırtına uyarıları yapılmaktadır. Nadirde olsa yaz ayları süresince yağmur geçişleri olabilmektadir bu amaçla ince bir yaz yağmurluğu, havanın serinleyebileceği düşüncesiyle uzun kollu kazak bulundurulabilir.
  • Bütün kış umutla beklediğiniz mavi tur başlangıç tarihinde seçtiğiniz çıkış limanına tam zamanında gelmeniz çok önemlidir. Kumanya hazırlığı tahmininizden uzun sürebilir. İstediğiniz her türlü malzeme aynı markette bulunmayabilir veya tükenmiş olabilir. Kendinize yeterli zaman ayırarak tüm listenizin düzülmesi için tahmininizden daha esnek olmalısınız. Bu suretle ihtiyaç listenizdeki malzemeleri tedarik ederek eşsiz bir mavi tur için hiç vakit kaybetmemiş olacaksınız.

Ayrıca

  • Dalış ve balık tutkunlarına sayısız imkanlar sunan koylarımızda gerekli olacak mavitur ekipmanlarınızı zıpkın, kepçe gibi malzemeleri, profesyonel avcılar farklı tür balıklar için gerekli avlanma yem ve oltalarını valiz
  • Pek çok farklı koyda denize atlayacağınız için yat tatili boyunca defalarca yüzdükten sonrada hala kuru kalacak birkaç mayonuzu,
  • Hijyen ve rahatlık için kiralık gulet içerisinde ayakkabı ile dolaşılmasına izin verilmediğinden altı yumuşak terliklerinizi, eğer karaya çıkarak veya sahil boyunca snorkel ile denizin dibini keşfedecekseniz deniz ayakkabısı sizi kayaların keskin kıvrımlarından koruyacaktır,
  • Bir çok misafirimiz için mavi tur kitap okumak için iyi bir fırsattır, uzun süredir vakitsizlikten okuyamadığınız kitaplarınızı, dergilerinizi veya tablet bilgisayarınızı yanınızda bulundurabilirsiniz. Şarj problemi genel olarak sorun olmaktan çıkmıştır,
  • Ege ve Akdeniz koylarında yat tatili boyunca gün doğumundan, gece yarısına kadar doğanın sunacağı pekçok kareleme fırsatlarından yararlanmak isteyenlerin fotoğraf makinalarını getirmeleri unutulmamalıdır.

güleryüz

Kaptan mavi tur süresince tek yetkili kişidir. Gerek misafirlerin denizdeki can güvenliği gerekse yüzen diğer cisimlerin selameti açısından her türlü önlemi almak sorumluluğundadır. Son derece stresli olan bu durumun üstesinden gelmek ancak disiplinli bir çalışmayla mümkündür. Genel olarak birbirini tanıyan misafirlerin 1 hafta boyunca birbirlerine tahammül etmeye çalışmaları şeklinde geçmemesi için hem mürettebatın hem de grubun anlayışlı olmaları şarttır. İnsan vücudu ürettiği elektriği yürüdüğü sürece toprağa iletir ancak deniz turlarında bu deşarj eksikliği misafirlerimizin bazen gergin ve sinirli olmalarına neden olabilmektedir, web sitemizde yer alan mavitur komedileri bunu göstermektedir.