Tekne Turu Tuzakları

En bilinen tuzak tekne turu fiyatları ile ilgili kurulmaktadır. Dikkat çekebilmek için sezon başı veya sezon sonu bir dönemde geçerli olan maliyetlerin sanki bütün sezon için geçerli tekne turu fiyatları gibi sunulmasıdır. Bu şekilde fiyatını önceden bildiğiniz tur hakkında firma ile irtibata geçildiğinde o fiyatların sadece sezon dışı için geçerli olduğunu keşfedersiniz. Ancak arzu ettiğiniz tur tarihi için size farklı alternatifler mutlaka sunulacaktır, haliyle çok daha pahalı bir fiyat ile kiralık guletler den biri sizlere pazarlanmaya çalışılmaktadır.

İkinci tuzak tekne turu fiyatları üzerinden çok yüksek oranlarda indirim yapılacağı sözü verilerek kurulmaktadır. Bildiğiniz gibi genel olarak indirim oranı tek başına birşey ifade etmemektedir. Eğer bir fiyat önce belli bir oranda artırılıp sonrada başka bir oranda indirilirse, bu esasında çok cazip bir teklif değildir. Ancak ilk defa tekne turu yapacaklar fiyatların genel seviyeleri ve sezondaki dalgalanmalarından haberdar olmayabilirler, bu sebeple aşina olmadıkları tekne turu fiyatları hakkında yorum yapamazlar ise esas noktadan uzaklaştırılarak yüksek indirim oranına fokuslandırılır. Bu kadar yüksek oranda indirim verildiğinde, sunulan konfor sabit kalıyormu mutlaka irdelenmelidir veya bu indirimin finansmanını kimin karşılayacak mutlaka düşünülmelidir. Haftalık tekne turu fiyatları aynı rota ve aynı tarihler için kiralık guletler tarafından benzer ve rekabetçi olarak ayarlamaktadırlar. Talep ettiğiniz konfordan nekadar fazla ödün verirseniz o kadar çok indirim sağlarsınız.

Üçüncü tuzak tekne turu ile ilgili resim galerilerinin esasında temsili resimlerden oluşmasıdır. Bu amaçla birkaç iyi görünen fotoğraf ile süslenmiş tanıtım sayfası hazırlanır. Esasen tekne turu fiyatları tamamen resimdeki tekneden bağımsız bambaşka bir yata ait olmaktadır. Tur günü geldiğinde büyün yıl tekne tatili hayaliyle yaşayarak tur yapacağı haftayı bekleyen müşteriler sükutu hayale uğrarlar ama artık yapacak çok bir şey yoktur.

Dördüncü Tuzak sunulan gulet alternatiflerinde tekne boyu ve genişliğinin çok sık vurgulanarak dikkatlerin mürettebattan uzaklaştırılması taktiğidir. İhmal edilmesi çok sakıncalı olan personel kalitesi tekne tatili için en elzem olan en önemli konudur. Mavi tur tutkunları öncelikle canlarını teslim edecekleri kaptanın kim olduğuyla ilgileneceklerine kiralık guletler ile ilgili teknik özelliklere yani teknenin eni ve boyu gibi ölçülerine yönlendirilirler.Her sezon tura çıkanlar çok iyi bilirler bazı turlarda mürettebat güleryüzüyle ve servis anlayışıyla oluşabilecek aksaklıkları çok iyi kapayabilirler. Kaliteli tur ancak kaliteli mürettebat ile yapılabilir.

Beşinci tuzak broşürler hazırlanırken kullanılan kiralık guletler esasında yatların en bakımlı zamanına ait görsellerinin kullanılmasıdır. Haliyle yıllar içerisindeki yıpranmaların gözardı edilmesi suretiyle yaratılan bu broşür-imajı tekne turu günü tekneyi gördüğünüzde yok olur. Bu tarihe kadar süregelen tatil planlarınızı aksatmamak adına tura çıkarsınız fakat bu tür kiralık guletler ile noksanlar ve aksaklıklar tur boyunca hiç eksik olmaz. Bazı web sitelerinde ki resimler biraz dikkatlice incelendiğinde aynı gulet ile ilgili farklılıklar hemen göze çarpmaktadır.

Altıncı tuzak ahşap teknelerde suyla temastan oluşan kararmaların veya deformasyonların foto montajlar ile örtülmesi, makyajlanması şeklinde ortaya çıkmaktadır. kiralık guletler ile ilgili teknik bilgiler ve detaylar sunulurken bunların doğruluğunun kontrolünü yapan bir kuruluş yoktur. Dolayısıyla bu noktada ortaya çıkan çözüm tekne turu düzenleyen firmanın geçmişinin ve donatanın ahlakının iyi araştırılmasından geçmektedir.

Son Söz: Sezon içerisinde bazı haftalar da erken rezervasyon yapanların tur iptalleri söz konusu olmadığı müddetçe haftalık tekne turu fiyatları çok fazla değişiklik göstermez.