Mavi Turda Nelere Dikkat Edilmeli

su tasarrufu

 • Deniz tatilinde kullanım suyunun mevcut tank kapasitesi ile sınırlı olduğunu unutmamalıyız kabin kiralama yaparak tatile çıktığınız yatlarda su tüketimine özen gösterilmesi daha da önem kazanmaktadır çünkü tur programı dahilinde sadece 1 defa su takviyesi yapılmaktadır.
 • Su tanklarının tur içerisinde tükenmesi halinde rotanızda değişiklik yaparak tekne kiralama aşamasında karar verilen güzergahın dışına çıkılması veya bazı konaklama koylarından feragat edilmesi gerekebilir.
 • Uzun süren duşlar su israfına neden olmasından öteye atık su üretimini de arttırır, bu durumda dolan pis su tanklarının tahliyesi gerekeceğinden mavi tur rotasının dışına çıkılarak belirli tahliye noktalarına gitmeye mecbur kalınabilir.
 • Değerli ziynet eşyalarınızı mavi tur için getirmemeniz tavsiye edilir, yinede getirmeyi tercih ederseniz ve yolculuğa çıktığınız diğer kabinlerdeki kişiler tanıdıklarınız değil ise güvenliğiniz için kaptana emanet etmeniz mümkündür.
 • Eğer gulet kiralama yaptığınız firmanın ofisi tura başladığınız limanındaysa görevlilerde size yardımcı olacaktır. Ofis elemanlarımız bu konu dışında transferleriniz veya kara gezileri gibi diğer konularda da yardımcı olacaklardır.
 • Ayakkabılar ile teknelere girmek yasaktır, tekneye binerken ayakkabılar çıkartılırak tur sonuna kadar sepete yerleştirilir. Bu şekilde hem ahşap zemin korunmakta hemde hijyen açısından evinizdeki temizlik ve konfora yakın bir mavi tur yapma imkanı sağlamaktadır.
 • tesisatTuvaletlerdeki çöp kutuları yat tatili süresince hergün boşaltılmaktadır. Çeşitli atıkların ve tuvalet kağıtlarının klozetlerden deşarj edilmesi çok zor olmakta ve tıkanıklıklara yol açmakatadır. Bu nedenle atıklarınızı çöp kutularına atınız tuvaletlere atmamaya azami özen gösterilmedir. Çünkü tahliye boruları evlerde kullanılan sistemden çok daha dar çaplı olduklarından tıkanmaları halinde koku yayacaktır.
 • Cep Telefonu çoğu koydan çekmektedir mavi tur yapan misafirlerimiz her ne kadar medeniyetten ve olan bitenlerden uzak bir tatil geçirmeyi isteselerde interenet bağlantısı kurulabilmektedir. Çoğu kiralık yat bulundurdukları lap top ve mobil modem bağlantılarıyla maillerinize ulaşmanızı sağlamaktadırlar. Tur öncesi ayarlanmaka kaydı ile daha yüksek kapasitede ve hızda bağlantı kurulabilmesi için gerekli çalışmalar yapılabilir.

sigara

 • Sigarayı bırakmak için mavi tur çok iyi bir fırsattır, genel olarak güverte harici yerlerde özellikle kabinlerde ve banyolarda sigara içilmesi yasak ve tehlikelidir.
 • Koylara demirleme esnasında can güvenliğiniz için motor durmadan denize atlamayın. Aynı şekilde motor çalıştırılmadan da denizden çıkmış olun. Aksi halde pervanenin çekim alanına girebilir mavi tur sizin açınızdan kötü sonuçlanabilir.
 • Seyir halindeyken eşyalarınızın denize uçmaması için iplere veya güverte korkulukları altında yer alan filelere bağlamayı ihmal etmeyiniz. Kısa veya uzun süreli olarak demir alınmak suretiyle mavi tur rotasındaki koylar gezilmektedir hava durgun gibi gözüksede her zaman hava patlayabilir aniden rüzgar çıkabilir.
 • Kabinleri terk edereken veya gece uyurken ışıkların söndürülmesine özen göstermelisiniz. Böylece hem akülerin çölmesine sebebiyet vermemiş olur hemde tatilinizi geçirdiğiniz koylarda daha konforlu bir geceleme fırsatınız olacaktır. Eğer gulet kiralama yaparken jeneratörlü bir tekne tercih ettiyseniz; jeneratör akülerin şarj edilmesi amacıyla devreye sokulabilir. Ancak koylarda belli saatlerden sonra jeneratör sesinin verdiği rahatsızlık sebebiyle müsade edilmemektedir.
 • Tura gelenlerin çoğunun sessiz ve sakin bir yat tatili için yola çıktığını lütfen dikkate alınız. Yüksek sesli müzik gibi diğer tekneleri rahatsız edici unsulardan kaçınılmalıdır.
 • Pek çok alternatife göre mavi tur fiyatları uygun ve ucuz bir tatil seçeneğidir. Hafta süresince sürekli değişik konaklama noktalarında gecelendiği gözardı edilir ise mavi tur otellere göre biraz daha pahalı gelebilir ancak mutlaka hayatınızda bir defa bile olsa denenmelidir.
 • bahşişTur sonunda memnun kaldığınız oranda yat kiralama için ödediğiniz miktarın %3 ile %5'i arasında bir oranda bahşiş bırakmak adettendir. Bu konudaki hassasiyetiniz için size hizmet sunan mürettebatımız adına teşekkür ederiz.