Gulet Turları ve Kiralık Gulet Fiyatları

Haftalık veya 4-5 gece konaklamalı olarak düzenlenen tekne turlarına gulet turları olarak geçmektedir. Günü birlik yatlar ve tekneler gece konaklaması yapmadan limana dödükleri için konaklama hizmetine yönelik yatırımlara gerek duymazlar. En çok sabah erken saatlerden - gece yarısına kadar denizde kaldıklarından kabinlere gerek olmayacağı gibi, birçok tekne donanımına sahip değildirler. Bu nedenle fiyat kıyaslamaları yapan müşterilerimizin bu gerçeği göz önünde bulundurması ve neden gulet turu fiyatları tekneden tekneye fark ediyor anlaması gereklidir.

Konaklama imkanı nedeniyle gelen ekstra maliyetler gidilecek mesafelerin uzamasıyla doğal olarak artmaktadır. Yani kiralık gulet ile bir haftalık tur müddetince birkaç kasaba limanı dolaşılması durumunda gulet özellikleri sunduğu imkanlar kısıtlı olu iken, birçok şehrin limanına uğrayan yani limanlararası tur düzenlemek pek çok teknik detayı içermek anlamıdadır. Bu tür guletlerin sunduğu imkanlar, guletin teknik özellikleri ve guletin denize elverişliği giderek artmaktadır, dolayısıyla böyle uzun seyahatlar için haftalık gulet turu fiyatları diğerlerinden daha pahalı olmaktadır. Yalnız kıyıları takip ederek tek bir şehrin limanı etrafında düzenlenen gezilerde gerekli teknik özellikleri ve sınırlı denize elverişlilik mevcut olduğu için bu tür guletlerde gulet turu fiyatları minumum seviyededir. Kısaca kabotaj seferi alındığı için açık denizlere ve diğer şehirlerin limanlarına gidilemez.

Diğer taraftan yurtdışı çıkış iznine sahip olmak yani uzak seyir seferine çıkabilmek demek Yunan adalarını da kapsayan güzergahlarda gezebilmek demektir ki bu guletlerde çok daha fazla gulet imkanı mevcuttur. Bu guletlerin donanımları ve yurtdışı çıkış izni alabilmek için yüklendikleri maliyetler giderek yükselmektedir. Böyle bir ortamda gulet turu fiyatları da doğal olarak artmaktadır. Ekstra güvenlik ve gece seyir, navigasyon cihazlarını hazır bulundurmak gerekmektedir ve bu aletler oldukça pahalıdır. Yönetmelikler gereği bu aletlere sahip olmak yeterli değildir. Cihazların kullanımı ve bakımı ayrı bir tecrübe gerektirir. Ayrıca bir kere almak yetmez sürekli her sezon bakımları yapılmalıdır. Düzenli olarak bakım yaptırılmasının maliyeti de masrafları arttırıcı bir unsurdur. Bu kadar çok detayın göz önüne alınması ve diğer bürokratik işlerin maliyetleri sonuç olarak gulet turu fiyatları içerisinde yer almak durumundadır.

Son olarak Bodrum, Marmaris, Fethiye, Göcek gibi birçok şehrin koy ve adalarını bilmek demirlenecek güvenli sahillere hakim olan kaptan ve mürettebat tecrübesiyle orantılı olarak daha fazla ücret ve daha yüksek maliyet demektir. Özellikle Yunan adaları gibi yurtdışına çıkış tecrübesine sahip olan personel ile birlikte sunulan gulet turu pek çok ekstra hizmeti de içeranize edilmektedir. Bütün bunlar birarada değerlendirildiğinde fiyat farkının gerçekten mantıklı bir izahı yapılabilmektedir.

Farklı rotalara tur düzenleyen kiralık guletler yukarıda izah edildiği gibi ekstra donanım ve tecrübeli mürettebat barındırıp barındırmadığına göre 2-3 farklı sınıfta katagorize edilebilir. Başka bir deyişle otellerdeki yıldız sistemine benzeyen değerlendirmeler yapılabilir. Klima ve yüksek kapasiteli jeneratöre sahip olmak denizde bir üst sınıfa geçmenin ilk unsuru olmaktadır. Karadaki bir otele nazaran göreceli olarak denizin imkanları daha azsada servis ve hizmet zenginliği denizde çok daha fazladır, kiralık guletler sundukları konfor seviyesine göre, otellerdeki gibi yıldız saysı artmaktadır. Ülkemizdeki yaz sezonu giderek daha uzun aylara doğru yayılmaktadır. Havalar Nisan ayında ısınmakta ve sezon süresince artan bir seviye ile Kasım ayına kadar sıcak kalmaktadır, .Yaz sıcakları bastırdıkça, denizde konforlu bir yaşam giderek zorlaşmaktadır, Örneğin haftalık gulet turları yiyeceklerin tazeleğini korumak için daha fazla jeneratör çalıştırmak mecburiyetinde kalmaktadır. Aynı şekilde içecekleri soğuk tutmak da zorlaşmaktadır.

Otellerde yapılan konaklamalarda kullanılan cihazların tamamını denizde kullanabilmek için yüksek kapasiteli elektrik enerjisine ihtiyaç duyulmaktadır. Fön makinası, fırın ve özellikle internet ve biligsayar gibi pek çok alışkanlığın devam ettirilebilmesi ancak gulet turu başladıktan sonra ortaya çıkmaktadır. Bir hafta süresince gece/gündüz cep telefonlarının şarj edilmesi veya laptop için 220V elektrik kaynağı gerekmektedir. Buda ancak jeneratörden sağlanabilmektedir. Önceden deneyimi olmayan misafirlerimiz mutlaka tura çıkılacakları grup ile birlikte teknede arzu edecekleri konfor seviyesini önceden belirlemelidirler.

İstediğiniz konfora göre gulet turu bulmak, gerçekten meşekkatli bir araştırma gerektirir. Çoğunlukla her yıl tatil köylerini veya otelleri tercih eden misafirlerimiz: çoğu zaman denizin koşullarını, bir guletin seyir yapabilmesini ve içerisinin tatil geçirilebilir bir hale getirilmesinin zorluklarının farkında değildir. Dolayısı ile bu detaylar bilinmediğinden veya dikkate alınmadığından ancak bir otelde son derece olağan karşılanan bazı ihtiyaçların denizde lüks sayılan detaylar olduğuna dikkat etmeden gulet turu fiyatları ile ilgilenilmektedir. Bu yanlışına düşdüğünü ancak tura çıktığında kendilerini bekleyen sürprizlerle karşılaştıkça algılamaktadırlar.