Kiralık Guletler ve Gulet Kiralama Fiyatları

Güney sahillerimizde tur organize eden kiralık guletler 4 farklı grup halinde katagorize edilebilirler. Bu amaçla en çok önem verilen unsur teknelerin dış görünümleri ve boyutları olmaktadır. Teknelerde yelken donanımlarının bulunması önemli bir unsur olmakla beraber her zaman yelken açılmasına imkan sağlayacak hava koşulları mevcut olmayabilir. Tabiki genişlik ve büyüklük rahat bir gulet kiralama için önemlidir, ancak 1 hafta süresince beraber olunacak personelin sunduğu hizmetin kalitesi baz alınması daha doğru olmaktadır. Sınıflandırmalarda seyir rotalarıda önemli bir faktördür. Açık denize çıkabilecek olanlar ile sadece kıyı seyri yapabilen guletler haliyle hem donanımları hemde yapıları açısından aynı değillerdir. Farklı şehirlerden ve limanlardan demir alan bu guletler kabin turları yapabildiği gibi özel turlarada çıkmaktadırlar. Sezonun en çok talep gören ayları olan Temmuz ve Ağustos içerisindeki haftalarda genellikle birbirini tanıyan arkadaş ve akraba gurupları ağırlıklı olmaktadır. Aşağıda özetle 4 farklı sınıflandırma ile detaylarını bulabileceğiniz kabin turları da dahil 2 farklı sistemde tura çıkmaktadırlar.

1) Standart Kiralık Guletler genellikle bağlama limanı olarak şeçtikleri şehre yakın kıyı şeritlerinde yer alan koy ve adaları gezebilmektedirler. En basit özelliklere ve en az konfora sahiptirler. Zaten çok fazla açık denize çıkmadıklarından ilk defa tura çıkacak misafirlerimizin en çok denedikleri tip guletlerdir. Fiyat aralığı dardır ve haftalık gulet kiralama fiyatları en düşük sınıf olarak değerlendirilebilir. Bu teknelerde klima ve jeneratör yoktur ancak yiyecek ve içeceklerin soğutulmasına yardımcı olan buzluklar ve buz dolapları mevcuttur. Koylarda akü kullanımına ve bazı hallerde ufak bir jeneratör takviyesine dayalı konfor sunarlar. Dizayn olarak haftalık konaklama yapılmasına olanak sağlayacak iç hacim ve uygun standartlara sahiptirler. Dışarıdan bakıldığında gulet kiralama yapan diğer yat tipleriyle benzerdir. Standart guletlerin çoğunda her kabinde özel WC/Duş mevcuttur. Bazılarında WC ler ortak kullanıma uygun veya kabin dışında olabilir. Acentaların yerli ve yabancı tatilcilerden oluşturdukları toplamları 12-16 kişi olan gruplara kabin turları yaptırdıkları gulet sınıfıdır. İmalatlarında en ucuz ahşap ve diğer ekipmanlar kullanılmaktadır, dolayısı ile çok sayıda tur sonunda veya çok sayıda kişinin kullanımı sebebiyle yıpranmaları önemli olmamaktadır. Acentalar tarafından çok talep görmeleri, bu sayıdaki özel grupların kendi başlarına biraraya gelerek aynı tarihte kiralık tekne ayaralamalarının hayli zor olmasıdır.

2) Ekonomik Kiralık Guletler : Dış görünüm ve yat imkanları bakımından standart guletlerden çok az farklıdırlar. Güney sahillerimizde en çok rastlanan klasik tip ahşap guletlerdir. Bodrum yapımı olanlar daha sağlam ve geniş olarak bilinirler ve kiralık gulet fiyatları açısından ekonomik sayılırlar. Salon veya oturma grubunun bulunduğu alanda olmasa bile her kabinde klima bulunmaktadır. Mutfak alanları daha geniştir ve gereki mutfak aletlerinin tümüne sahiptirler. Jeneratörleri sayesinde elektrikli fırın, tost makinesi v.s gereçlerin kullanımı mümkündür. Diğer gulet kiralama yapan standart guletler ile aynı dizayn ve yapıdadır. Her kabinde özel duş / WC mevcuttur, yatların boyları 18 - 21 metre arasındadır ve genişlikleri 5,5 metre - 6 metre arasındadır. Bazılarında yelken donanımı bulunmaktadır. Bu tip guletler zaman zaman kabin turları tarafından da tercih edilirler. Bu sınıftaki guletler rota olarak daha çok yurtdışı ve liman şehirlerini kapsayan güzergah içerisinde kalan koy ve adaları gezdirmektedirler.

3) Lüx Kiralık Guletler ekonomik yatlara göre daha geniş kabin kullanım alanına sahiptir ve her kabinde WC özel duş veya duşa kabin mevcuttur. Bazı hallerde duşakabin yerine geniş bir banyo alanı bulunabilmekte veya ön güverteye jakuzi de monte edilebilmektedir. Sundukları konfora kıyasla gulet kiralama fiyatları nispeten ekonomik olarak kabul edilirler. Yatlar Boy olarak 24 metreden daha uzundurlar ve genişlikleri 6,5 metreden başlayan ölçülerdedir. Yüksek kapasitede jeneratöre sahip olduklarından her türlü elektrikli alet ve gereçlere sahiptirler. Bu sınıftaki kiralık tekne tüm kabinlerin yanısıra salon ve mutfak bölümlerinde de klima ile soğutulmaktadır. Yerli yabancı misafir grupları 8 kişi den 12 kişiye kadar gruplar halinde tura çıkabilirler. Kabin ve yaşam alanları oldukça geniş tutulmuştur asıl amaç az sayıdaki misafirle mümkün oldukça rahat ve lüks bir gulet kiralama yapmaktır. Dolayısı ile acentaların grup oluşturmak maksadıyla değişik kültür ve ülkelerden biraraya getirdikleri, birbirlerini hiç tanımayan kişilerden oluşan kabin turları için uygun değildir.

4) De lüx Kiralık Guletler bütün kabinler özel olarak dekore edilmiştir ve klimalıdır. Bu guletler daha az sayıda kabine rağmen çok daha geniş yaşam alanına sahiptirler veya hem kabin sayıları çok hemde ebatları büyük olabilirler. Boyları 30 metre genişlikleri ise 7 metreden başlamaktadır. Acentalar tarafından pek tercih etmezler çünkü kabin turları maliyetleri yüksek kalmaktadır. Daha çok özel grupların kullanımına sunulurlar. Bu guletlerde imalat aşamasında kullanılan ekipmanlar ve aksesuarlar en lüx sınf malzeden seçilmektedir. Daha çok yunan adaları veya uzak mesafeli turlar için dizayn edilmişleridir. Maliyetleri açısından kıyaslandığında imalatı zor ve pahalı olduğundan gulet kiralama fiyatları en yüksek olan kademededir. Diğer sınıf guletlere nazaran daha büyük olduklarından daha fazla personele ihtiyaç duyarlar. Kaptan, aşçı, gemici ve 1-2 hostes ile tura çıkarlar. Üst düzey servis kalitesi ve lüx menü seçenekleriyle en zengin grupların tercih ettikleri kiralık tekne sınıfındadır.