Mavi Yolculuk için Donatanın Önemi

Donatan çok önemlidir mavi yolculuk ile gerçekten ilgisi olmayan, hizmet sektörünün zorluklarını veya tatminini yaşamamış pek çok donatan veya kaptan tekne sahibi olmaktadır. İyi bir donatan müşteri memnuniyetini ön planda tutarak zaman içerisinde, maddi imkanlara kavuşmayı hedeflemelidir. Asla cebini doldurmak için elinden geleni yapmamalıdır. Can güvenliği açısından kiralık gulet en iyi şekilde donatılmalıdır. Bunun için gerekli özveride bulunulmalıdır.

Yatçılık sektöründe mavi yolculuk fiyatları rekabetçi bir ortamda belirlenmektedir. Misafirlerimizin deniz tutkunlarının göz önünde bulundurulması gereken en önemli unsur tekne olanakları ve hizmet kalitesi olmalıdır. Doğal olarak herkes bütçesine göre bir tatil planlar ama deniz tatilinde mavi tur fiyatları ikinci planda kalmalıdır. Donatanlar ''Profesyonel'' yöneticiler olmalıdır. Hem personelini idare etmeli hem pazarlama faaliyetlerinde bulunabilmelidir. Tur düzenlemek için bir araya getirilen misafirlerin iyi bir organizasyon kurularak gezdirilmesi çok önemlidir. Bu faaliyet her kez tarafından düzenlenemez ve en ucuz mavi tur sloganı ile yola çıkılamaz.

Donatanın aynı zamanda iyi bir satın almacı da olmak gereklidir, neyin hangi kalite ve fiyattan ve nerede bulunacağı iyi etüt edilmelidir. Sezon içerisinde oluşabilecek aksaklıklar önceden öngürülmelidir. Bu amaçla sürekli olarak denetlemeler yapılmalıdır. Çünkü mavitur haftalık gibi görünsede hemen akabindeki tur öncesinde hazırlık için çok fazla vakit yoktur. Bu kısa sürede tamirat tadilat işleri çıkmış ise hemen çözümlenebilmelidir. Fethiye şehir yakınında bulunan çok sayıda usta sayesinde mavi tur organizasyonun sağlığı ve tamirat problemlerinin kolay çözülmesi açısından daha avantajlıdır.