Haftalık Tekne Turları ve Kiralık Tekne Özellikleri

Günübirlik veya gece konaklamalı olarak düzenlenen turların genel adı tekne turları olarak geçmektedir. Konaklama yapılmadan sabah saatleri ile gece yarısı arasında düzenlebilecek günübirlik turlarda kabinlere gerek olmayacağı gibi, pek çok tekne donanımına da ihtiyaç duyulmayacaktır. Dolayısıyla gece konaklama yapılabilirliğinin gereksinimlerine yatırım yapılmaması sebebiyle günübirlik tekne turu fiyatları oldukça ucuzdur.

Konaklamanın getireceği ekstra maliyetler de mesafelerin uzaması ile doğru orantılı olarak artmaktadır. Bir başka deyişle kiralık tekne ile haftalık tur süresince birkaç şehir dolaşmak, yani limanlararası gezi düzenleyebilmek için gerekli tekne imkanları, teknik özellikleri ve denize elverişlilik ihtiyaçları giderek artmaktadır, haliyle bu tür seyahatlar için haftalık tekne turu fiyatları göreceli olarak artmaktadır. Sadece kıyıların takip edilebileceği ve yanlız bir şehir limanı etrafında gezilebilmesi için gerekli tekne özellikleri ve denize elverişlilik ihtiyaçları en düşük seviyede tutulduğu için sadece bu tür özelliklere sahip kiralık tekne fiyatları minumum seviyededir.

Diğer taraftan yurtdışı çıkışı yani daha uzak seyir rotalarında gezebilmek daha fazla tekne imkanı ile donatılmayı gerektirmektedir. Bu amaçla çıkış izni alabilme maliyetinin yükseldiği bir ortamda tekne kiralama fiyatları da haliyle yükselmektedir. İlave güvenlik ve navigasyon cihazları oldukça pahalı aletlerdir, bu cihazlara sahip olmak, kullanımları bakımından tecrübe kazanmak ve bunların bakımlarını düzenli olarak yapmak hep masraf demektir. Sonuç olarak kiralık tekne fiyatları bukadar çok değişkeni barındıran bürokratik ve işin doğasından kaynaklanan maliyetleri yansıtmak zorunda kalmaktadır. Bunun yanı sıra birçok şehrin kıyı sahilleine ve koylarına hakim olan personel de bilgisiyle orantılı olarak daha yüksek maliyet demektir. Özellikle yurtdışı çıkış tecrübesi olan mürettebat ile birlikte ekstra pek çok kiralık tekne özelliği birarada değerlendirildiğinde fiyatlardaki değişimin mantıklı izahı yapılabilmektedir.

Farklı rotalarda mavi yolculuk düzenleyen kiralık tekneler yukarıda özetlemeye çalıştığımız donanım ve mürettebat özelliklerine bağlı olarak 3,4 farklı sınıfta toplanabilirler. Bu duruma benzediğinden dolayı otellerde kullanılan yıldız sistemine benzer şekilde 2, 3, 4 yıldız gibi değerlendirilebilir. Klima ve jeneratör denizde sınıf atlamanın en gerekli 2 unsuru olmaktadır. Her nekadar karada sunulan imkanların zenginliği denizde, karaya nazaran göreceli olarak daha az olsada yinede yıldız saysı arttıkça kiralık tekneler daha fazla konfor sunmakta ve daha çok yat imkanı sağlamaktadırlar. Yaz sezonu süresince havalar Haziran ayıyla birlikte ısınmakta ve sıcak havalar sezon boyunca giderek artan bir seviye ile Eylül ayına kadar sürmektedir. Dolayısıyla haftalık tekne turları ile denizde yaşamak ve konforlu bir yaşam yaz sıcakları arttıkça giderek zorlaşmaktadır, yiyeceklerin tazeleğinin korunması veya soğuk içeceklere duyulan ihtiyaç artmaktadır. Bir hafta gündüz ve gece boyunca pek çok alışkanlığımızın devamı için elektrik mecburiyeti olduğu ancak tekne turu başladıktan sonra ortaya çıkmaktadır. Cep telefonları için gerekli şarj cihazları veya internet bağlantısının kurulması veya laptop şarj cihazlarının hepsi için 220V (AC) elektrik gerekmektedir. Bu elektrik ancak jeneratörden sağlanan enerji ile sağlanabilmektedir. Daha önce tekne turu deneyimi olmayan misafirlerimizin yapması gereken birinci konu: tura çıkacağı grubun konfor ihtiyaçlarını belirlemek olmalıdır.

Arzu edilen konfora uygun ucuz kiralık tekne bulmak için ön araştırma çok önemlidir. Genellikle tatil köylerinde ve otellerde deniz tatili geçiren misafirlerimiz: iklim koşullarının denizde yaşanabilir hale getirilmesinin zorluklarını bilmemektedirler. Haliyle farkına varamadıkları veya habersiz oldukları ancak karada son derece olağan karşıladıkları bazı lüks ihtiyaçlara veya detaylara dikkat edilmeden sadece ucuz tekne turu fiyatları ile ilgilenilmesi yanlışına düşmektedirler. Bu durumda kendilerini bekleyen sürprizlere açık davetiye çıkartmış olmaktadırlar.