Haftalık Yat Turunda Neler Yapabiliriz

Deniz kenarında bulunan herhangi bir otelde geçen taile kıyasla yat kiralama karadan ulaşımı mümkün olmayan koyların gezilmesine imkan sağlar. Bütün bir hafta otel ortamının monoton ve sıkıcılığından kurtulmak için iyi bir alternatiftir. Ülkemizin dağlarına hakim envai çeşit yeşilin denizin turkuaz rengiyle birleşmesi çok güzel bir atmosfer yaratmaktadır. Ancak kiralık yatlar tarafından ziyaret edilebilen bu koylar oldukça bakir kalmış ve doğası bozulmamıştır. Sahil şeridinde eski çağlardan kalmış tarihi yapılar, yıkıntılar bulunmaktadır. Buralar servis botuyla karaya çıkılarak gezilebilmektedir. Pek çok tatil seçeneklerinden yat kiralama opsiyonunu seçen önemli bir kesim de yalnızlığın keyfini çıkartmak ve dinlenmek için denize açılmaktadır.

Asıl amacı sadece tanıdıkların ve dostların bulunduğu bir ortamda güneşlenmek ve bronzlaşmak olan pek çok kişi bu yat tatili için bütün kış beklemektedir. Güneşlenmek doğal olarak yüzmek, deniz sporları, yelken ve sörf gibi aktivitiler ile birlikte zevk vermektedir ve tercih edilmektedir. Zaten bir hafta yapmak istediklerinizi tamamlamaya yetmemektedir. Su aktivitelerinin her türlüsü yat kiralama süresince dolaşılan koylarda yapılabilmektedir. Bazı rotalarda kara turlarına çıkarak tarihi yerleri gezebilmektesiniz. Eğer gerçekten arkeolijiye tutkunsanız ve buraları gezmek sizin tatil anlayışınıza hitap ediyor ise hangi tur rotalarınıın tercih edilmesi gerektiği önceden iyi araştırılmalıdır. Her kiralık yat ile tura çıkanlara türden imkanlar sunulmamakta hatta hiç karaya bile çıkma imkanı olmamaktadır.

Yabancı misafirlerimiz genellikle yat tatili denildiğinde en çok kitap okumaktan hoşlanırlar. Tatil öncesi aldıkları pek çok kitabı turun huzur verici ortamında bitirirler. Sessiz ve sakin bir ortamda medeniyetten uzak ve tek başına bazı önemli kararları almak için ideal bir ortamdır. Hiçbir dış etki altında kalmadan, hayati seçimlerinizi yapmak için eşi bulunmaz bir fırsattır. Müzik eşliğinde doğanın büyüsüne kapılarak geçirilen gecelerin ardından dinç ve dinamik olarak çok erken saatlerde güne başlamak hiç şaşırtıcı değildir. Diğer taraftan Türk misafirlerimiz en çok okey ve kağıt oynamaktan zevk almaktadırlar yat tatili süresince saatlerce masadan kalkmadan çeşitli oyunlar oynamakta, denize atlayarak serinlemekte ve tekrar oyuna geri dönmektedirler.

Bazı arkadaş grupları pek çok olta ve olta benzeri alet edevat ile birlikte, erkek erkeğe yat kiralama yapmakta ve bir hafta boyunca dalmaktan balık tutmaktan çok zevk almaktadırlar. Profesyonel balıkçılara taş çıkartacak çeşitli balık yakalama ekipmanları getirenler dahi olmaktadır. Akraba ve arkadaş grupları biraraya gelerek yat kiralama yapanlara ise beraber yemek yemek, içki içmek tek başına yeterli olmayabiliyor. Bütün yıl boyu çalışmanın yorgunluğunu ve stresi atmak tek başına kafa dinlemek temiyor rüzgar sörfü, jetski gibi birçok sportif aktiviteye yat tatili içerisinde katılmak gerekebiliyor.