Ucuz Mavi Tur Gerçekten Nekadar Ucuza Gelir

Çoğu misafirlerimiz açısından eğer mavi yolculuk fiyatları düşük ise genelde başka hiçbir şey önemli olmamaktadır. Aslında ucuz etin yahnisi misali, fiyatları ucuzlatmak ödün vermekten geçer. Bilindiği gibi deniz üzerindeki herşey aşınmaya ve erimeye uğramaktadır. Bu yüzden dayanıklı malzeme seçimi çok önemlidir. Maddi olanakları yetersiz veya işletmeci mantığı denize uymayan donatanların idaresindeki kiralık guletler doğal olarak en ucuzu seçmek durumundadır. İşletmecilikte karı maksimize etmek esastır, ama her ne pahasına olursa olsun düşüncesiyle yapıldığında deniz bunu kabul etmemektedir. Örneğin daha yeni değiştirdiğiniz bir akü eğer kaliteli ve uzun ömürlü değil ise tabiki ucuzdur ancak sezon içerisinde sizi yolda bırakacaktır. Esasen özel yat kiralama ciddi sorumluluğu olan ve sosyal boyutu bulunan yolcu taşımacılığıdır.

Denizde herkezin can emniyeti çok önemlidir. Maalesef bu olgunun farkında olmayan herşey dahil mavitur adı altıda 3 gece 4 günlük mini tur arayanlar, asla tekne yapısı, teknenin bakım durumu, teknenin donatanı gibi konularla ilgilenmezler. Dış görünüşe göre bir teknede güvenli bir gezi yapılıp yapılmayacağı belli olmamakla beraber, daha önce aynı tekneyle tura çıkanların görüşleri de referans olarak alınmamaktadır. Hepimizin güldüğü mavi yolculuk da fırtanaya yakalanan pek çok töbekarın yaşadıkları, fıkralara boşuna konu oluşmamıştır.

Pahalıdır Vardır Bir Hikmeti boşuna denmemiştir, en ucuz mavi tur için araştırmak mutlaka akılcı ve kıyaslayıcı bir tüketici mantığı ile yapılması gereken çalışmadır. Analiz ve sentez yaparken önceden tura çıkanların fikirleri mutlaka referans alınmalıdır. Eğer onların karşılaştıkları bazı aksaklıklar ve sorunlar oluşmuş ise aynısını sizin de başınıza gelmesi büyük olasılıktır. Canınızı ve malınızı tehlikeye atmadan yapılacak bir mavi yolculuk için harcanacak para ikinci planda kalmalıdır. Yat imkanları ve yatın sağlamlığı bakımlı olmasına dikkat edilmelidir. Denizde fırtınaya yakalanıldığında kaptanın tecrübesi ve teknenin dayanıklılığı sizleri güvenle karaya çıkartmaya yeterlimidir iyi araştırılmalıdır. Bazı kiralık guletler diğerlerine göre pahalı olduğunda sebepleri iyi araştırılmadan ilk tepki olarak kandırılmamak adına başka alternatiflere göz atmak olmamalıdır.