Kabin Kiralama veya Kiralık Tekne mi Avantajlı

Nisan ayında başlayan ve Kasıma kadar devam eden kabin kiralama sezonu 3gece/4gün yapılabildiği gibi 1 haftalıkta olabilmektedir. Mini tur olarak kabul edilen yarı hafta furları başlangıç limanından farklı bir limanda tamamlanabilir. Yani Fethiye'den başlayarak haftanın ortasında Marmaris limanında inilebilir veya tekrar aynı turla Fethiye'ye dönülebilir. Eğer tekne kiralama için 10 - 12 kiş gibi yeterli sayıya ulaşamazsanız düşüneceğiniz bir alternatiftir. Sadece kendiniz veya aileniz ile birlikte hatta çocuğunuzuda yanınıza alarak mavi tur yapmak isterseniz çok rahat katılabilirsiniz.

Genel olarak tekneler 6 kabinden başlayarak 10 kabine kadar yükselen ve büyük teknelerden seçilmektedir. Daha çok sayıda kabine sahip olan yatlar bu iş için daha ekonomik olacağı için kabin turu yapacakların bu unsuru değerlendirmeleri gerekmektedir. Ancak teknede bulunan mürttebat sayısı kabin sayısına bağlı olarak artmaz, kaptan-aşçı ve gemiciden oluşan 3 kişilik personel ile hizmet sunulmaktadır. Bir kaç kabin kiralama yaparak sadece kendinize ve ailenize özel bir mavi yolculuk programı yapma imkanınız olmamaktadır. Çünkü bütün tekneler sezon başından sonuna kadar pek çok acenta tarafından satışı yapılan kabinlerden oluşmaktadır. Tur için daha önceden belirlenen güzergah çok büyük bir hava veya deniz muhalefeti olmadığı sürece aynen uygulanır. Eğer daha önce gezmiş olduğunuz rotada tura çıktıysanız sizin için güzergahta değişiklik yapılmaz sizinle birlikte kabin kiralama yapanlara uymak zorundasınızdır. Ayrıca kabine veya kişiye özel yemek hazırlığı, menü değişikliği veya farklı yemek saatleri gibi özel uygulamalar talep edilemez. Tur başlangıçları ve son gece genelde limanda geçirilmektedir. Bunun en önemli nedeni daha az sayıda koy ve adalar gezildiği için kabin turları daha önce son bulmaktadır.

Esasen tekne kiralama fiyatları özel kiralamada da kabin turlarında da pek fark etmemektedir. Eğer yeterli sayıda (10-12 kişi) bir grup oluşturabiliyorsanız kiralık tekne daha avantajlıdır. Çünkü kendinize özel bir tur programı yapma, dilediğiniz rotada gezme ve istediğiniz yemek menüsünü düzenleme şansınız olmaktadır. Toplam maliyet daha çok kişi tarafından paylaşılınca tekne kiralama fiyatları ve kumanya maliyetleri o kadar kişiye bölünmektedir. Ayrıca menü kaltesini azaltma vey arttırma yetkisi de size aittir ve içeceklerinizi dilediğiniz kadar tüketebilir ve çeşitliliğini ayarlayabilirsiniz. Özetle kabin kiralama ile başabaş bile gelse sonuç olarak daha kaliteli bir yat tatili yapma fırsatınız olmaktadır. Haftalık kumanya sabah, öğlen ve akşam yemekleri misafirlerimizin özel istekleri doğrultusunda düzenlenmekte ve tüm içecekler de kabin turları gibi tekne barından satın alınmadan, kendi imkanlarınızla yanınızda getirilebilmektedir.