Kiralık Yatlar ile Özel Yat Kiralama

Yaz sezonunda bir haftalık bile olsa yat tatili için bütün kış çalışan herkes çok iyi bilirki; eğer iyi bir araştırma-analiz yapılmaz ise hayalini kurdukları tatil kabusa dönüşebilir. Doğal olarak ilk yapılan yatların dış görünümlerini ve teknik özelliklerini sorgulamak olmaktadır. Önceki senelerden özel yat kiralama tecrübesi edinmiş misafirlerimiz açısından durum farklıdır. Onlar kendilerine güler yüzle hizmet sunacak personel ararlar, deniz patladığında tekneyi koya demirleyecek kaptanı sorgularlar. Yoksa kabin duvarlarının maun vya çam olduğuna bakmazlar. Tabiki boy ve genişlik bir hafta kullanılacak alanın ferahlık da önemlidir. Bu bakımdan kiralık yatlar teknik kapasitelerine göre birkaç sınıfta toplanabilmektedir. Genel olarak delüks, lüks, ekonomik, standart gibi 4 grup olarak katagorize edilebilmektedir.

Ancak gerek acenta kanalı ile gerekse kendi imkanlarınızla ulaştığınız tekne sahiplerinden arzu ettiğiniz bu katagorilerden birine giren bir yat kiralanabilmektedir. Bu şekilde istediğiniz yat tatili ne bu sınıflandırmaya göre karar vermek her zaman tam isabet sağlamayı beraberinde getirmez. Özel kiralama özel taleplere açıklık demektir. Gezilecek koy ve adalar size sorularak düzenlenmelidir. Özel kiralama istediğiniz sonucu alacağınız, yani mutlu bir şekilde tamamlanacağı garanti bir yat kiralama anlamına gelmez. Acentanın veya tekne sahibinin yaklaşımı ve esnekliği çok önemlidir. Eğer sınıflandırmada esas alınan unsurlar yatın boyu, genişliği, tabanda kullanılan ağaç cinsi, banyodaki duşa kabin ölçüleri gibi etkenler ise özel yat kiralama da en önemli 3 faktör gözardı edilmiş demektir. Buda personel, personel ve personel dir.

Tabiki kiralık yatlar sahip oldukları kaynakları ve sundukları imkanları sürekli olarak yenilemek, geliştirmek ve arttırmak zorundadırlar ancak bir hafta boyunca sizleri gezdirecek kaptanın tecrübesi, yemeklerinizi hazırlayacak aşçının kabiliyeti ve servisi sunacak gemicinin güleryüzü kaliteli bir yat kiralama için çok çok daha önemlidir. Ayrıca donatanın yat güvenliği açısından almış oldukları önlemler motorun bakımından karinanın sağlamlığına kadar çok önemlidir. Çok lüks bir yat kiralama yapsanız dahi sizlere hizmet etmekle yükümlü mutsuz bir mürettebat ile yaşamak sizleri de strese sokacaktır. Tatil boyunca neleri yapamayacağınız ile geçireceğiniz bir haftada nasıl memnun kalacağınız bir tur yapma şansınız olabilir, sizleri tatmin edecek olan yat imkanları değil servis kalitesi değil midir ?

Ödenen yat kiralama fiyatları malesef bu olguyu yansıtmaktan öte sadece yatın konfor seviyesine göre belirlenmiş ise mutlu ayrılacağınız bir yat tatili yapmanız mümkün değildir. Eğer kaptanınız çok kimsenin bilmediği daha sakin bir adada veya kayalarda size dalış ve snorkel yapma imkanı sağlıyabiliyor ise bunun değeri kamaradaki tavan ağacının cinsinden daha fazladır. Eğer balık tutmaktan çok hoşlanıyorsanız ve gemicinizin yardımıyla, hayatınızın en büyük avını yakalama fırsatınız olabiliyorsa bunan alacağınız haz kiralık yat banyosundaki duş seramiklerinin deseninden çok daha fazladır. Misafir gruplarımız maalesef fiyatlara konsantre olduğu kadar bu detaylarada olmalıdırlar. Acentalara danışarak bu nevi unsurlar hakkında bilgi almaya çalışmanız kiralık yat fiyatları mukayesesinde kaliteli ve eğlenceli bir tatil geçirmeniz için çok önemlidir.