Mavi Yolculuk Hangi Günlerde Başlar ve Biter

Genel olarak 7gece / 8 günlük (haftalık) mavi tur çıkışları cumartesi günleri yapılmaktadır. Ancak sezona göre değişen özel uygulamalar da olabilmektedir. Sezon başı ve sonunda özellikle okulların kapanmasından önceki haftalarda veya okulların açıldığı eylülün 2. yarısından sonra talepler ağırlıklı olarak haftalık olmamaktadır. Bir araya gelen gruplar özel yat kiralama için haftasonunu da dahil ettikleri 3-4 gece gibi kısa zaman dilimini tercih etmektedirler. İşyerlerindeki izin problemleri ve zaman sıkışıklıkları bu duruma yol amaktadır. Dolayısıyla hafta içi günlerde kısa süreli boşluklar oluşmaktadır. 2-3 gecelik bu süreleri değerlendirmek için kiralık guletler ile kısa süreli mini turlar düzenlenmektedir. Daha çok boşlukları değerlendirmek olarak nitelensede bu mini turları düzenlemenin maliyetleri aynıdır. Yani personel ücretleri hafta içi hafta sonu fark etmez, veya yakılan mazot birim fiyatı hep aynıdır. Dolayısıyla yat gezisi fiyatları tahmin edilenin aksine hem hafta içi hemde hafta sonu çıkışlarında aynıdır.

Son yıllarda tatil köyleri ve bağımsız oteller karada sağladıkları konaklama tesislerine ek olaraka denizde de hizmet sunmak eğilimindedirler. Bu şekilde 3 gece otel ve 2 gece yat turu gibi kombinasyonlar yapılmaktadır. Bazı misafirlerimize böyle fikirler daha ilginç gelebilmektedir, özellikle bütü hafta denizde kalmayı sıkıcı bulanlar veya tam hafta denizde kalmaktan çekinen gruplar için iyi bir seçenektir. Bu şekilde daha ucuz mavi tur yapma olanağına da kavuşmaktalar.

Hemen hemen her gün kabin kiralama yapmak isteyen kişlerin farklı şehirlerden hatta farklı ülkelerden bir araya gelmeleri sonucu yeterli kapasiteye ulaşıldığında tur çıkışı olabilmektedir. Bu amaçla pek çok acenta, bağımsız kişler, ve web siteleri yaz/kış hergün rezervasyon almaktadırlar. Bu bakımdan seçmiş olduğunuz mavi yolculuk rotasına bağlı olarak haftanın değişik günlerinde çıkışlar olmaktadır. Haftalık turlar için ağırlıklı olarak cuma ve cumartesi günleri tercih edilirken, 3gece/4gün gibi mini turlarda hafta ortasına gelen çarşamba ve haftabaşı cumartesi günleri en çok tercih edilen mavitur başlangıç günleridir. Genel olarak tur tamamlanması da çıkış gününe bağlı olarak 3, 4 gün sonra olmaktadır. Aynı şekilde sözkonusu olan bu günler bir önceki tur açısından da yat gezisi tamamlanma günleridir.