Tekne Kiralama ile Yunan Adaları Mavi Yolculuk

Haftalık olarak Yunan Adaları da dahil edilerek çıkılan mavi yolculuk son yıllarda giderek daha çok talep görmektedir. Bunun en önemli nedeni güney sahillerimizin giderek kirlenmesi ve koyların çok kalabalıklaşmakta olmasıdır. Artık sadece birkaç teknenin demirlemiş olduğu koyları bulmak çok zor olmaktadır. Bazı koylar veya adalar o kadar çok talep görmekte ki haftalık turlar mola vermek için bir çok koya girmeye çalışmakta. Özellikle günü birlik tekne turu düzenleyen kooperatifler her sene daha fazla üye almakta ve buda daha çok teknenin günlük olarak Limana yakın koylara çıkmaları anlamındadır. Günlük teknelere kıyasla Charter tekneleri sayıca daha çok olsada sadece bunlardan küçük bir kısmı yurtdışına çıkış hakkına sahiptir. Dolayısıyla yunan adaları turu için daha az sayıda gulet alternetiflerden birinin değerlendirilmesi gerekmektedir.

Daha önce benzer rotalarda gezmiş olan misafirlerimiz için Yunan Adalarının da dahil edildiği farklı bir mavi yolculuk opsiyonu sunulmuş olmaktadır. Bu turların güzergahı tamamen Yunan sahillerinde olamamaktadır. Sabah erkenden geçilmesi mümkün olan burunların sayısına ve toplam seyir saatlerine bağlı olarak haftanın ilk ve son günleri kendi sahillerimizde gezilmektedir. Genel olarak haftanın 3-4 günü Yunan sahillerinde geri kalan günlerde ise ege sahillerinde dolaşılmaktadır. Eğer bu sezon için düşündüğünüz alternatifler içerisinde yunan adaları mavitur sizin için iyi bir seçenek ise mutlaka bizi denemenizi tavsiye ederiz.

Kısa süreli de açık denizden geçerek adalara geçilmekte olduğu için kiralık tekne olarak özellikli bir tekne seçilmesi uygun olur. Tatilin kabusa dönüşmemesi için ilk olarak yatların dış görünümlerine bakılmadan teknik özelliklerini sorgulamak gerekmektedir. Önceki sezonlardan tecrübe edinmiş misafirlerimiz çok iyi bilirler kiralık tekne teknik özellikleri olarak radar ve can salı gibi navigasyon ve güvenlik gereksinimleri yurtdışı çıkışı için şart koşulmaktadır. Ne tür bir tatil talep edildiğine bağlı olarak birkaç sınıfta (delüks, lüks, ekonomik, standart gibi) toplanan klimalı veya klimasız bir tekne kiralama ile tura çıkabilirsiniz.

Doğal olarak kiralık tekne ler sahip oldukları kaynakları ve sundukları imkanları sürekli olarak yenilemek zorundadırlar ancak bir hafta boyunca yunan adalarını gezdirecek personelin tecrübesi ve teknenin teknik özellikleri kaliteli bir yunan adaları mavituru için çok önemlidir. Özellikle sizlere hizmet etmekle yükümlü bilgili ve becerili mürettebat ile yolculuk kimseyi strese sokmayacaktır. Denizin şakası yoktur derler, her türlü hava ve deniz koşullarında sağ salim karaya ulaşmak sıradan bir tekne kiralama yaparak mümkün olmayabilir.

Yukarıda sözü edilen unsurlar göz önüne alınarak yunan adaları mavitur için talep edilen bütçelerin nispeten daha yüksek olacağı doğaldır. Ayrıca vize ve gümrük çıkış ücretleri ile Yunan limanlarına bağlanma (palamar) giderleri de hesaplanmalıdır. Bazı Yunan adalarında vize uygulamasına 1-2 yıldır son verilmiş durumdadır. Toplam 5 Yunan adasına artık vizesiz girilebilmektedir. Ödenen tekne kiralama fiyatları eğer ideal konfor ve kaliteyi yansıtmaktan uzak ise ve tekne imkanları ile doğru orantılı olarak belirlenmemiş ise mutlu ayrılacağınız bir yunan adaları turu yapmanız mümkün değildir. Senor Frog's ile çıkacağınız macerada kaptanımız adaların etrafında çok kimsenin bilmediği, doğal güzelliği bozulmamış ve sakin koyları tercih ederek sizlere dalış ve snorkel yapma imkanı sağlayacaktır. Eğer balık tutmaktan çok hoşlanıyorsanız gemicimiz büyük avın yakalanacağı kayalıklar konusunda sizlere yardımcı olacaktır.