Kiralık Guletlerde Mürettebat Sayısı

Misafirlerimizin en çok dikkat etmesi gereken unsur mavi tur yapılan teknenin fiziksel özellikleri (eni, boyu) değil servis sunan personelin kalitesi olmalıdır. Ancak bu durum çoğu zaman gözardı edilmekte ilk sorulan soru boyu kaç metre olmaktadır. Eğer yeterince büyük ise kabinlere ve banyolara dikkat edilmektedir. Genellikle kiralık guletler 3 kişi ile servis hizmeti sunmaktadır. Kaptan, aşçı ve gemici den oluşan bu personele ilave olarak arzu eden misafirlerimiz için servis hostesi de bulundurulmaktadır. Seçilen güzergah uzun ise sürede artacağı için bazı turlara ilave mürettebat ile çıkılabilir. Özellikle Yunan adaları gezilecekse bazı turlar 3-4 haftayı bulabilmektedir. Bu mavi yolculuk programları daha fazla personel ile düzenlenmetedir.

Çiftlerin tercihi kabin turları genel olarak 8-10 kabinlik büyük tekneler ile düzenlenmektedir. Daha çok sayıda kabin olması bu turların biraz daha ekonomik fiyatlardan sunulmasına yardımcı olmaktadır. Ancak personel sayısı da kabin ile orantılı artmamaktadır. Fiyat odaklı hazırlanan kabin kiralama turlarında misafirlerimize yinede toplam 3 kişilik mürettebat ile servis sunulmaktadır. Mürettebatın sayısı değil niteliği önemlidir. Eğer 2 3 kabinlik küçük bir kiralık gulet ile seyre çıkıyor iseniz mürettebat sayısı da kaptan ve bir gemiciden oluşmaktadır.

Haftalık özel gulet kiralama grubunuzdaki mevcut kişi sayısına göre 3 kabinden başlayarak 8 kabine kadar olabilmektedir. Dikkat edilmesi gereken unsur 1 yaşında bile olsa çocuklar grup sayısına ilave edilmelidir. Kişi sayınıza bağlı olarak mavi yolculuk turları için çıkış alınan misafir sayısıda 6 ile 16 arasında değişir. Tek kişi ile çıkılan turlar söz konusu olmamaktadır. Genellikle kabinlerde çift kişilik yatak bulunmakta, nadiren 2 ayrı yataklı (single) kabin mevcuttur. Büyük teknelerde sadece bir kabin 3 kişinin konaklamasına uygun hale getirilmiştir. Tüm kiralık guletler en tecrübeli ve bilgili personeli barındırmak isterler. Uzun süredir bu sektörde olanlar personel olarak en avantajlı seçimi yapabilmektedirler.