Mavi Tur Fiyatılarına Neler Dahildir

Genel olarak kiralık guletler de bulunan ekipmanlar ve aksesuarların tekneden tekneye birçok farklılık gösterdiği gerçeğine rağmen bu konu maliyetleri çok etkilememektedir. Fiyat açısından öncelikle, rotanızın nereden başladığının ve hangi güzergahta gezildiğinin önemi büyüktür. Zira daha fazla sayıda limana uğranılması ve farklı koylarda konaklanması mazot tüketini arttırdığından güzergah birinci derecede önemlidir. Bununla beraber gulet kiralama için tercih ettiğiniz konfor seviyeside klimalı-klimasız olarak ayırırsak yine jenaratör kullanımını yani mazot tüketimini etkilemektedir. Ödemiş olduğunuz haftalık mavi yolculuk fiyatları prensip olarak; liman bağlama ücretlerini, liman vergileri, yat sigortası, yakıtı ayrıca teknede kullanılan pike ve nevresimlerin temizliğini, kullanım suyu, personel servisi, transitlogu karşılamaktadır. Koylarda sunulan servisler ringo, banana, jetski, rüzgar sörfü gibi kiralamalar dahil değildir. Eğer teknedeki ekipmanlar bunları kapsıyor ise tekne kiralama süresince bunların tümünün kullanımı fiyatlara dahildir.

Maliyetleri en çok arttıran unsur mazot fiyatları olduğu için klimasız çıkacağınız tur için fiyatlar nispeten daha ucuzdur. Klimalı olarak yapılan yat kiralama sözleşmelerinde jeneratör için özel olarak açıklama yapılmaktadır. Hangi saatlerde çalıştırılacağı ve ne kadar süreyle açık kalacağı ve buna bağlı kullanılacak yakıt (ki yaklaşık olarak tur süresince harcanan yakıtın yarısıdır) fiyatlara dahil edilmektedir. Tur içerisinde tatsız bazı sorunlarla karşılaşmamak için acentanız veya direkt yat işletmeci firma ile özel yat kiralama için ödenen para içerisinde nelerin dahil olduğu konusunun tam olarak açıklığa kavuşturulması önemlidir. Bazı durumlarda içeceklerin soğutulması için ilave taleplerde bulunulabilmektedir. Bu yüzden tur sonunda ödenmesi gereken ekstra bir maliyetin olup olmadığı gezi öncesi mutlaka sorulmalıdır.

Ağırlıklı olarak çiftlerin tercih ettiği kabin kiralama ile turlara çıkan misafirlerimiz tam pansiyon konaklama yapmaktadırlar. Kahvaltı, Öğlen ve Akşam Yemekleri ve 5 Çayı ödenen mavi yolculuk fiyatları içerisinde yer almaktadır. Ayrıca liman bağlama ücretleri, liman vergileri, yat sigortası, yakıt , yat çamaşırlarının temizliği, kullanım suyu ve transitlog da dahildir. Rüzgar sörfü veya kano gibi bazı ekstralar hariç olmak kaydıyla, tur boyunca yat ekipmanlarının tümünü kullanabilirsiniz. Klima kabin kiralama yapılan teknelerin çoğunda yoktur. Bunun en önemli nedeni teknelerin daha ticari mantıkla inşaa edilmesidir. Bu şekilde yer kaybına mahal verilmeden olabilecek en çok sayıdaki kabin yerleştirilmektedir. Ancak jeneratör veya klimaya ye kalmadığından tercih edilmemektedir. Katılımcıların çoğunun güvertede uyumayı tercih etmesinden dolayı klima olsa bile mavi yolculuk fiyatları içersine dahil edilmediği için çalıştırılmaz. Bazı turlarda misafirlerimizin bir kısmı klimaları görerek kullanmak istemektedirler. Ancak eğer fark ödemeyi bile teklif etseniz kabin kiralama yaptığınız teknede bulunan mevcut klimayı çalıştıramazsınız çünkü koylarda klima için jeneratör çalıştrılması mecburiyeti vardır. Limana bağlı olunduğu zamanlarda elektrik bağlantısı yapılmak suretiyle klima kullanılabilir. Sadece bir iki kabin için ilave alınacak ekstra para ile tüm kabin turu klima maliyetinin karşılanması mümkün olamamaktadır.