Sahibinden Gulet Turu ve Sahibinden Gulet Kiralama

Yaz sezonunda acenta görünümlü pek çok şahıs güney sahillerimize akın ederek gulet turu düzenlemeye çalışmaktadır. Bu amaçla kiraladıkları özel yatları kendilerine aitmiş gibi müşterilere pazarlamaktadırlar. Belli bir oranda komisyon karşılığı yapılan bu işlemle tekne sahipleri müşterilerle buluşturulmakta ancak ilk elden alınacak tur fiyatlarına göre daha pahalı olmaktadır. Tüm zamanını pazarlama aktivitelerine ayırma lüksüne sahip olmayan yat sahipleri bir taraftan yat bakımı, mürettebat ve yat işletmeliciği gibi konularla başa çıkamaya çalışıken sezon açılmaktadır. Diğer taraftan TÜRSAB üyesi acentalar sahibi oldukları yatları doldurduktan sonra, çıkan turlar için sahibinden gulet turu ile boşluklarını doldurmaya çalışmaktadır.

Artık pek çok teknede klima ve jeneratör bulunmaktadır. Ancak görüntüde kalan bu durum tur esnasında çeşitli mazaretler üretilerek değişime uğramaktadır. Sanki ilk defa karşılaşılmış bir teknik arızaya bağlı klima çalıştırılmaktan imtina edilebilmektedir. Özellikle yaz sezonunun ortasına düşen bir tarihte sahibinden gulet kiralama yaptıysanız dikkat etmeniz gereken en önemli unsur klimalı bu yatın gerçekten işlevini yerine getiriyor olmasıdır. Eğer yurtdışına çıkş yaparak ve Yunan adalarını da kapsayan bir talebiniz söz konusu ise her bulacağınız yatın yurtdışı çıkışı olabileceği varsayımı ile hareket etmeyerek güzergahınıza uyan araştırma yapmanız şarttır. Birçok dış görünüşü cezbedici, büyük ve heybetli tekne sadece kaptanının tecrübesi ve cesareti olmamasından dolayı yurtdışına çıkmazlar. Yada gerekli bürokratik prosedürleri yerine getirmediği için izin süresi dolmuş olmaktadır.

Birçok sahibinden kiralık gulet bu unsurlara çok dikkat etmek zorundadır. Her an sürpriz bu grup farklı bir talep ile karşılama ihtimalini göz önünde bulundurmalıdır. 8-10 kişilik gruplar tur tarihlerini ve tur rotasını belirledikten sonra tatile çıkacakları özelliklere sahip olan yatı kendi kendileride bulabilirler. Günümüzde bu araştırmalar internet ortamında rahat ve kolay yapılabilmektedir. Biraz zaman harcayarak önemli miktarda tasarruf sağlayabilirsiniz. Bu şekilde tur güzergahınıza uyan, sahibinden guletlerden biri ile sahibinden gulet turu yapabilirsiniz.

Bildiğiniz gibi standart tur güzergahının dışına çıkan özel tur güzergahları ekstra mazot kullanımı sebebiyle tur maliyetlerini arttırmaktadır. Bu tür bir tatil planlıyorsanız acentalar çok yardımcı olmayacak veya çok yüksek fiyatlar talep ederken, yat sahiplerine direk ulaştığınızda ödeyeceğiniz miktar kıyas kabul etmez oranlarda azalmaktadır. Her alışverişte olduğu gibi 1 veya daha fazla sayıdaki aracının ortadan kaldırılmasıyla birinci elden kiralama yaptığınız için ödeyeceğiniz sahibinden gulet turu fiyatları her zaman daha uygundur.

Anlaşılan tur meblasının %40 lık kısmı depozit olarak ödendikten sonra geri kalan bakiye tur öncesi kaptana teslim edilebilmektedir. tamamlanabilmektedir. Tur fiyatlarındaki avantajların dışında diğer bazı artılar olarak sayabileceğimiz; tura başlangıç ve tamamlama limanları kendiniz tarafından belirlenebilme ve beğenmediğiniz koylarda mola vermek zorunuluğunun olmaması sayılabilir. Sonuç olarak sahibinden gulet kiralama yaparak arzu ettiğiniz tatil programını uygulayabilirsiniz.