Tekne Turlarında Konfor ve Rahatlık Ölçüleri

Kültür ve Turizm Bakanlığı tekne turları hizmeti sunan tekneleri denetlenmekte ve otellere benzer yıldız uygulaması kapsamına almaya çalışmaktadır. Bu amaçla ilk adım olan ''Yat Turizmi İşletme Belgesi'' yürürlüğe girmiştir. Sabit bir kaliteyi oluşturabilmek için genel olarak sınıflandırma:

bir * Standart gulet (en basit özellikte 2-4 kabin küçük tekneler)

iki ** Ekonomik gulet (standart tekne özelliklerine ilave olarak daha geniş ve büyük tekneler 4-6 kabin, nispeten daha çok makine ve teçhizat ile donatılmış olması)

üç *** Lüks gulet (ekonomik tekne özelliklerine ilave jeneratör ve tüm kabinlerde klima ve daha kaliteli servis imkanları)

şeklinde yapılmaktadır.

Dolayısıyla mavi yolculuk fiyatları bu yıldız sistemindeki artışa paralel olarak pahalılaşmakta ve lüksleşmektedir. Haliyle en ucuz mavi tur için standart tekneyi tercih etmeniz gerekmektedir.

Güney ve ege sahillerimizin cennet koylarına düzenlenen mavi yolculuk turları yerli ve yabancı turistlerin ilgisini her geçen sene daha çok çekmeye devam ediyor. Ülkemiz dünya çapında en iyi güzergahlara sahiptir dersek abartmış olmayız. Bu nedenle kişisel ihtiyaçlarınız ve bütçeniz ile dengeli bir gulet kiralama yapmanız kendi memnuniyetiniz için şarttır.

Mavi yolculuklar da tekne kiralama fiyatları günlük 400 € başlayıp 5-6 bin € kadar yükselmektedir. Gulet kiralama yaparken dikkat edilecek en önemli unsurun yatın konforu ile birlikte mürettebat olduğunu bir kez daha vurgulamak isteriz.